Кого з нас, жителів мегаполісів, хоча б раз не відвідувала мрія мати власний будинок, обладнаний відповідно до наших подань про затишок, комфорт й естетику? Ніяка, навіть сама шикарна й дорога квартира в центрі загазовані й гучні міста не зможе задовольнити прагнення до тиші і єднання із природою.
Очевидно, саме це бажання городян, стомлених інтервенцією прогресу, звичайно, у сполученні зі зрослими матеріальними можливостями, стало причиною дійсного бума коттеджного будівництва в Україні. Донедавна в бажаючих побудувати свій будинок практично не було вибору. У ході були традиційні проектувальні рішення й матеріали - брус, колоди, цегла, -причому без використання спеціальних матеріалів, що утеплюють. Вважалося, що досить звести товсту стіну, і в будинку буде тепло. Однак стовщення стін значно збільшувало витрати на будівництво, але будинок як і раніше остигав за лічені години після вимикання опалення.
Власникам таких будинків доводилося витрачатися на потужні й дорогі системи опалення або ж перебиратися на зиму в міські квартири. Уже багато десятиліть у таких країнах із суворим кліматом як Фінляндія, Норвегія й Канада будуються просторі й доступні будинки, що перевершують наші дерев'яні зруби й цегельні «замки» з товстими стінами й по комфортності, і по здатності втримувати тепло.
У чому ж секрет? А секрет простий: це сполучення високоефективних теплоізоляційних матеріалів і сучасних будівельних рішень. Так, таке сполучення дозволяє значно підвищити рівень комфортності й теплоізоляції котеджу або простого дачного будиночка. А крім того, дозволяє істотно заощадити на опаленні й збільшити термін служби основних конструкцій будинку. Підраховано, що грамотно спроектована й установлена тепло-ізоляція, що відповідає сучасним вимогам, дозволяє вдвічі знизити витрати на опалення. Як показують розрахунки експертів, за рахунок економії тепла капіталовкладення в спеціальні теплоізоляційні заходи окупаються протягом 7-8 років. Визначити, якими шляхами тепло йде з будинку, надзвичайно важливо для раціонального використання утеплювачів.
Фахівці затверджують, що через стіни й вікна губиться більше половини всього тепла; ще 20% - через дах; удвічі менше йде через підвал. Тому звести втрати тепла до мінімуму можливо тільки при комплексному підході до теплоізоляції, що має на увазі створення комплексної захисної термооболонки навколо конструкцій будинку. Така оболонка неодмінно повинна містити в собі ізоляцію контактуючих із ґрунтом конструкцій фундаменту, а також ізоляцію зовнішніх конструкцій, що обгороджують, - стін і покрівлі. Тільки такими комплексними мірами можна виключити появу «містків холоду» - ділянок інтенсивного теплообміну з навколишнім середовищем, що утворяться в місцях контакту плит, перекриттів з несучими стінами або в місцях примикання до зовнішніх стін внутрішніх стін і перегородок.
Необхідно відзначити, що теплозахитні властивості конструкцій, що обгороджують, залежать від вологості матеріалу. Утеплювачі добре втримують тепло, оскільки по своїй структурі складаються із дрібних пор, у сухому стані заповнених повітрям. Коли пори заповнюються вологою, коефіцієнт теплопровідності якої в 20 разів більше, ніж у повітря, це приводить до різкого зниження теплоізоляційних характеристик матеріалів і конструкцій. Такий неприємний ефект нерідкий, якщо із зовнішньої сторони огородження розташований щільний матеріал, що погано пропускає водяні пари. Як відомо, вологість теплого повітря усередині приміщень вище, ніж холодного зовнішнього. Із цієї причини рух водяних пар через огородження в основному відбувається зсередини назовні. При цьому частина вологи буде накопичюватись в товщі конструкції, випадаючи у вигляді конденсату. Тому в процесі проектування й будівництва котеджів необхідно передбачити міри, що перешкоджають зволоженню конструкцій атмосферними опадами, ґрунтовими водами й вологою, що утвориться при конденсації водяних пар.
Ми розібралися, які конструкції будинку мають потребу в утепленні. Не менш важливе питання: як вибрати підходящий теплоізоляційний матеріал для тих або інших конструкцій? Адже залежно від того, у яких саме конструкціях будинку буде використатися теплоізоляційний матеріал, до нього пред'являється набір специфічних вимог. На нашому ринку представлений широкий спектр імпортних і вітчизняних теплоізоляційних матеріалів, з яких найпоширеніші мінераловатні вироби, спінений й екструдирований полістирол, пінополіуретан і скловата.
Однак з перерахованих матеріалів лише деякі повною мірою відповідають будівельним вимогам. Зокрема, деякі з матеріалів горючі, або згодом дають усадку. Досить привабливі для індивідуального будівництва теплоізоляційні вироби з мінеральної вати. Вони негорючі, довговічні (термін служби перевищує 50 років) і мають відмінні теплоізоляційні властивості. Досить сказати, що шар мінераловатного утеплювача товщиною 50 мм по теплоізоляційних властивостях порівняємо із суцільною цегельною кладкою товщиною 890 мм. Тепер звернемося до конкретних способів утеплення різних конструкцій котеджу або дачного будиночка. Почнемо з теплоізоляції покрівельної конструкції. Для теплоізоляції скатних покрівель і мансард, що влаштовують під ними, найбільше доцільно застосовувати мінераловатні плити ЛАЙТ БАТТС. Такі вироби потрібно кріпити під скатами без розривів і проміжків, не забуваючи про пароізоляційну плівку, яку потрібно кріпити з «теплої», зверненої в житлове приміщення сторони утеплювача.
Найдешевший і простій спосіб теплоізоляції стін - закріпити утеплювач на внутрішній поверхні стін. Але це можна рекомендувати лише в тому випадку, коли інші способи утеплення неможливі. Серед серйозних негативних аспектів такого способу можна відзначити зменшення корисної площі приміщень, необхідність пароізоляції й обов'язкового пристрою системи примусової вентиляції. Куди більш ефективні багатошарові фасадні системи. Коротко опишемо їхньої особливості:
Система зовнішнього утеплення «мокрого» типу з тонкою штукатуркою складається з декількох шарів, що накладають послідовно: утеплювача, що кріпиться на несучу конструкцію, клейової сполуки з армуючою сіткою, базового й декоративного шарів штукатурки;
У схожій системі з товстою штукатуркою утеплювач наколюється на анкери із шарніром, потім кріпиться зварена сітка з нержавіючої сталі й зверху накладається товстий шар штукатурки;
Тришарові конструкції, що обгороджують, з розташуванням утеплювача середнім шаром між двома несучими шарами, досить популярні в Україні. Такі конструкції виготовляються з використанням самих різних матеріалів - від деревних панелей до залізобетону й цегельної кладки. Внутрішня й зовнішня стінки, з'єднані гнучкими зв'язками у вигляді арматурних стрижнів, забезпечують міцність конструкції, а внутрішній шар, що утеплює, - необхідні теплозахисні властивості.
Начіпні вентильовані фасади відрізняються наявністю повітряного прошарку між утеплювачем, що кріпиться на несучу конструкцію, і дощовим екраном. Такі системи нечасто застосовуються в котеджному будівництві через високу вартість і складність монтажу.
Загальна перевага систем фасадного утеплення з розташуванням теплоізолюючого матеріалу зовні від несучих конструкцій - у тім, що стіна постійно перебуває в зоні плюсових температур, а це позитивно позначається на довговічності будинку. Не варто забувати про ще один шлях втрати тепла - вікна. Вітчизняні однокамерні вікна в дерев'яній рамі не можуть забезпечити належного теплозахисту будинку. Для зниження втрат тепла й поліпшення мікроклімату потрібно віддати перевагу сучасним віконним конструкціям із двокамерних склопакетів (шириною не менш 36 мм), що мають не менш 2-х контурів ущільнювачів між рамою й стулками, які рятують від піддування й протягів. Описані конструкції вікон дозволяють зменшити втрати тепла через вікна не менш ніж у два рази. У котеджному будівництві, як правило, приділяють невиправдано мало уваги теплоізоляції конструкцій фундаменту, що досить важлива, оскільки впливає не тільки на енерговитрати, але й на схоронність несучих конструкцій будинку. Прийнятний мікроклімат у будинку досягається лише за умови, що всі дотичні із ґрунтом елементи будинку теплоізольовані. Найбільш ефективна суцільна зовнішня теплоізоляція підвалу - теплоізоляція периметра. Як й у випадку з утепленням стін, для теплоізоляції експлуатованого підвалу застосовуються багатошарові конструкції, причому основний натиск робиться на гідроізоляцію й дренаж системи. Отже, використовуючи при будівництві котеджу або дачного будиночка сучасні теплоізоляційні рішення й невеликий набір високоефективних матеріалів, що утеплюють, можна знизити витрати на обігрів щонайменше вдвічі, при цьому значно поліпшивши мікроклімат. Будинок, утеплений по описаних технологіях, на довгі роки захистить своїх мешканців від протягів, вогкості, холоду й непомірних витрат на опалення, створюючи справжній затишок.
Немає коментарів:
Дописати коментар