неділя, 30 травня 2010 р.

Протипожежні світлопрозорі конструкції

світлопрозорі конструкції Світлопрозорі будівельні конструкції останнім часом знаходять широке застосування в будівництві. Вони можуть використатися, зокрема для устатріумів, вітражів, перегородок, для вигородок окремих робітників місць, а також заповнення прорізів протипожежних перешкод. конструкції, що обгороджують, із застосуванням звичайного листового силікатного скла (ДЕРЖСТАНДАРТ 111-90), як правило, мають низьку вогнестійкість (8-10 хвилин по ознаці втрати цілісності). Відповідно до вимог БНіП 21-01-97, що регламентують вимоги до будівельних конструкцій по вогнестійкості, конструкції, що обгороджують шляхи евакуації (у тому числі й світлопрозорі), повинні мати межу вогнестійкості не менш 45 хвилин за ознаками втрати цілісності й теплоізолюючої здатності (EI 45). При цьому, конструкції заповнення прорізів протипожежних перешкод (двері, вікна) повинні мати межі вогнестійкості не менш 30 хвилин.

Для оцінки фактичної вогнестійкості конструкцій, що обгороджують, і конструкцій заповнення прорізів, розроблені й діють відповідні методики вогневих випробувань, викладені в ДЕРЖСТАНДАРТ 30247.1-94 і ДЕРЖСТАНДАРТ 30247.2-97.
Випробування світлопрозорих конструкцій на вогнестійкість, у тому числі вітражів, вікон і дверей, проводяться відповідно до "Тимчасової методики випробувань на вогнестійкість світлопрозорих будівельних конструкцій", з урахуванням вимог вищевказаних Держстандартів. Ця методика передбачає однобічний тепловий вплив на зразок конструкції по стандартному температурному режимі відповідно до п. 6 ДЕРЖСТАНДАРТ 30247.0-94.

При випробуваннях на вогнестійкість несучої світлопрозорої конструкції із площею осклянілості більше 25% визначається час до настання втрати цілісності конструкції й втрати її теплоізолюючої здатності залежно від типу конструкції. Втрата цілісності характеризується утворенням у конструкції наскрізних тріщин або отворів, через які на не обігріває поверхность, що, проникають продукти горіння або полум'я, або випаданням фрагмента конструкції. Втрата теплоізолюючої здатності характеризується інтенсивністю теплового випромінювання, що проходить через світлопрозоре заповнення конструкції. Прийнято, що перевищення величини щільності теплового потоку 3,5 квт/м2 на відстані 500 мм від не обігріває поверхности, що, або перевищення температури під козирком зовнішнього огородження печі в середньому до значення 250°С або в будь-якій контрольованій точці конструкції до 300°С відповідає втраті теплоізолюючої здатності світлопрозорої конструкції.

Підтримка стандартного теплового режиму однобічного нагрівання зразка при випробуваннях дозволяє вимірювати вогнестійкість конструкцій у хвилинах. Наприклад, світлопрозора конструкція з вогнестійкістю 45 хв повинна витримувати стандартний режим нагрівання не менш 45 хвилин, причому маркування EI-45 вказує на те, що обидва описаних вище граничних стани не повинні наступати раніше позначеного тимчасового інтервалу.

Для забезпечення вогнестійкості світлопрозорої конструкції тільки по ознаці цілісності Е в якості світлопрозорого заповнення використовується армоване сталевою сіткою силікатне або борсилікатне скло, стійке до тривалого (до 30 хв) впливу вогню, але не перешкоджаючому тепловому випромінюванню.

Більше висока вогнестійкість світлопрозорих конструкцій по ознаці втрати цілісності й теплоізолюючої здатності досягається застосуванням композиційного багатошарового скла на основі пластичних клейових композицій, відмінною рисою яких є здатність при впливі високих температур (150-300°С) спінюватися з утворенням теплозахисного коксового шару.

За рубежем випуск вогнезахисних стекол освоєний фірмами PROMAT Gmb (Німеччина), PILKINGTON (Великобританія), RP Technik (Чехія), Glaverbel (Бельгія), SHOTT (Німеччина) і іншими.

Як несучий каркас протипожежних світлопрозорих будівельних конструкцій використаються, в основному, металеві або комбіновані профілі, відмінною рисою яких є наявність спеціальних термоізолюючих елементів, що збільшують час прогріву каркаса й зменшують температурних деформацій при однобічному нагріванні. Такі профілі випускає, наприклад, фірма SCHUCO (Німеччина). Фірмою HUECK (Німеччина) виробляється система алюмінієвих профілів зі спеціальним заповненням зовнішніх порожнин для конструкцій з вогнестійкістю до 30 хв.

В Україні вже розроблене й випускається скло для вогнестійких світлопрозорих конструкцій. Виробляється таке скло фірмами "Солар Гард", "Штивер", S@P, "Фототих". Це скло використовується як для виготовлення пожаростойких дверей і вікон, так й як заповнення світлопрозорих перегородок.

Цікавою пропозицією для будівельних організацій є протипожежні світлопрозорі конструкції, розроблені компанією "Фототих". Використовуючи як компоненти своїх конструкцій тільки вітчизняні матеріали, компанія освоїла випуск перегородок і дверей з вогнестійкістю EI 30 й EI 45 на основі скла власного виробництва й алюмінієвих профілів серії 520 й 600 Верхньосалдинського металургійного виробничого об'єднання. Пофарбовані порошковими емалями в будь-які кольори по RAL, ці конструкції по своїм естетичним властивостях нічим не відрізняються від звичних алюмінієвих. Оригінальна конструкція спеціального заповнення алюмінієвих профілів дозволила одержати високу вогнестійкість. Виробництво цих виробів, відповідно до наявної ліцензії, освоєно фірмою "Алюстем".

Немає коментарів:

Дописати коментар