вівторок, 1 червня 2010 р.

Сталеві металоконструкції в якості каркасу будинку

металокаркасні будинки Вітчизняна будівельна індустрія в плані використання матеріалів для зведення будинків до останнього часу залишалася досить консервативною галуззю. В основі переважної більшості будівельних технологій для цих цілей традиційно застосовувалися перевірені часом дерево, цегла й бетон. Разом з тим, практика розвинених у промисловому відношенні держав свідчить про те, що лідируючі позиції в цьому списку поступово займає метал.
Розроблювачі нових методів будівництва пропонують інший підхід до його використання, і насамперед при зведенні житлових будинків. До таких інноваційних способів можна віднести застосування готових металоконструкцій зі сталі.

Залізний вибір


У загальному й цілому, будівництво з металоконструкцій можна віднести до каркасного домобудівництва. Звичайно, сама ідея далеко не нова - перші подібні спорудження на Півночі Європи з'явилися більше тисячі років тому. Людство давно й, як показує практика, досить успішно зводить такі будинки, використовуючи як вихідний матеріал дерево, цегла або залізобетон. Чим же обумовлена зростаюча популярність саме металокаркасного будівництва, на основі якого тільки в Європі вже побудоване понад 80% житлових будинків?
Таких причин декілька. Насамперед, це довговічність, міцність і надійність, комфортність проживання й високі експлуатаційні характеристики.
Втім, не останню роль грає й естетичний фактор - технологія дозволяє створювати сьогодні самі незвичайні фасади й інтер'єри в малокаркасних будинках.
Досвідченим шляхом доведено, що життєвий цикл таких будинків становить не менш 100 років при належному відході й своєчасному обслуговуванні. Скептики можуть заперечити, що метал іржавіє. Але сучасні методи антикорозійної обробки дозволяють вирішити цю проблему. Крім того, у житловому будинку значна частина металокаркасу практично повністю захищена від впливу зовнішнього середовища лицювальним покриттям, що також перешкоджає корозії.
Такі будови здатні витримати максимальні снігові навантаження, ураганний вітер і навіть землетрус. Ця технологія підходить для широкого діапазону кліматичних зон і геологічних умов, у тому числі для сейсмічно небезпечних районів.
Завдяки особливостям технології каркасного домобудівництва будівлі з металоконструкцій зводяться дуже швидко й з мінімумом зусиль (при готовому проекті виготовлення багатоповерхового будинку на заводі займе 3-4 місяці, а монтаж - не більше 5). «Готові вироби, - розповідає Леонід Лазуткін, директор по продажах російського підрозділу компанії Ruukki (ведучий європейський постачальник рішень із металу для будівництва й машинобудування), - металеві вертикальні стійки й горизонтальні ригелі за допомогою болтових з'єднань збираються в поперечні рами, які кріпляться до фундаменту, розташовуючись на рівній відстані друг від друга. До поперечних рам монтується система розтяжок або зв'язків, що надає конструкції розрахункову міцність. Потім установлюються покрівельні й стінові прогони, а також задаються обрамлення під вікна й двері. Несучий каркас готовий. Після його заповнення утеплювачем можна використати будь-яке облицювання. Для лицювання фасаду, як правило, використовують цеглу, сайдинг, профільований аркуш (профнастил) або роблять його утепленим, оштукатуреним або вентильованим».
«За експертними оцінками, - говорить Олександр Павлов, фахівець компанії Ruukki, - зведення такого будинку (з урахуванням підключення комунікацій і землевідводу) обходиться дешевше на 15-40%. Якщо брати тільки будівельні витрати, то виграш складе до 25% у порівнянні зі звичними технологіями. Вартість 1 кв. м житла в цих умовах стає дешевше приблизно на 20%».
Масове будівництво за новою технологією вже стартувало в Північно-Західному регіоні. Перші два проекти будуть зв'язані з будівництвом житла - багатоповерхові будинки на основі металокаркасу з'являться в Санкт-Петербурзі, у районі Цивільного проспекту. За експертними оцінками, вартість будівництва буде на 20-30% нижче звичайній і мінімум у три рази швидше.
Треба відзначити, що подібні проекти багатоквартирних малоповерхових (проекти М03, М05) і багатоповерхових житлових будинків (проекти Т16, Т22Y, S09) стають усе більше затребуваними. Один з них, наприклад, буде реалізований при зведенні комплексу житлової забудови по вул. Гайдара в сел. Дагомис Лазаревського району м. Сочі. Очевидно, що високі темпи будівництва й низька собівартість можуть стати серйозною перевагою таких будинків при організації нової інфраструктури для майбутньої Олімпіади-2014.

Комфортна сталь


Окремо необхідно зупинитися на комфорті індивідуальних малоповерхових житлових будинків з металоконструкцій. Звичайно, у кожного домовласника свої поняття про нього. Разом з тим, існують узагальнені дані, що характеризують рівень комфортності таких будинків (див. табл. 1).

Табл. 1 Техніко-економічні показники індивідуальних будинків.

Найменування показників

Рівень комфорту

I

II

III

Дачні будинки

Кількість кімнат

1-3

3-4

4-6

Кількість спалень

1-2

2-3

2 -4

Житлова площа, м2

20-35

40-55

60-80

Загальна площа, м2

20-40

65-70

80-100

Будівельна об’єм, м2

60-150

200-300

350-450

Площа будівництва, м2

20-45

40 - 70

50-80

Міські котеджі

Кількість кімнат

3-4

4-6

5-8

Кількість спалень

2-3

2-5

3-5

Житлова площа, м2

45-60

65-100

100-130

Загальна площа, м2

80-110

120-170

180-280

Будівельна об’єм, м2

300-500

600-800

Более 800

Площа будівництва, м2

60-100

70-120

100-150

Присадібні будинки

Кількість кімнат

3-4

4-6

5-8

Кількість спалень

2-3

2-4

4-6

Житлова площа, м2

45-60

65-100

100-130

Загальна площа, м2

90-120

130-190

Более 200

Будівельна об’єм, м2

350-550

600-900

Более 1000

Площа будівництва, м2

60-120

70-170

100-200

Очевидно, що в плані архітектурно-планувальних рішень металокаркасна технологія здатна забезпечити найвищий рівень комфортності, заданий у таблиці, оскільки дозволяє нарощувати будинок у будь-якій площині.
Такі будинки відрізняються високими теплозберігаючими якостями, що гарантує здоровий мікроклімат для проживаючих. У першу чергу вони обумовлені теплоізолюючими характеристиками матеріалів, з яких виконаний несучий каркас, а також, що обгороджують конструкціями, які, як відомо, функціонально рознесені.
Так, показник теплопровідності металевих конструкцій каркаса близький за значенням їхнім аналогам з дерева (див. табл. 2).

Табл. 2. Опір теплопередачі (Rпр) стін будинків з дерев'яними й сталевими каркасами.

Параметр

Каркас із дерева

Перфоровані металеві профілі товщиною 0,7 - 1,2 мм

Переріз стоєк каркасу, мм

45 х 145

45 х 149

145/0,7

145/1

145/1,2

195/0,7

195/1

195/1,2

Rпр,м2 х С/Вт

3,38

4,21

3,35

3,27

3,17

4,04

3,92

3,78

Що стосується стінових конструкцій, що обгороджують, виконаних, наприклад, з «сендвіч»-панелей, те їхній показник теплопровідності порівняємо з аналогічним параметром цегельних стін товщиною 0,5 м. По відкликаннях проживаючих у таких будинках, вони не тільки швидко прогріваються, але й довго остигають. А влітку стіни будинку надійно захищають внутрішні приміщення від перегріву. Технологія зборки будинку дозволяє з'єднати всі елементи будинку щільно й герметично, що виключає проникнення усередину вологи.
Не менш важливою перевагою, що вигідно відрізняє їх від дерев'яних, цегельних або залізобетонних будов, є простота й зручність в обслуговуванні й ремонті. «Мені не склало особливої праці самостійно в короткий термін перемінити обшивання й фрагмент ушкодженого утеплювача, оскільки технологія складання будинку така, що забезпечує легкий доступ до будь-якого елемента каркаса або конструкції, що обгороджує...», - ділиться досвідом С.Ф. Кузьмін, начальник енергетичного цеху ВАТ «Центртелеком», що проживає в будинку з металоконструкцій у Солнечногорскому районі Підмосков'я.
Такі будинки екологічні й пожежебезпечні, завдяки сполученню випробуваної якості традиційних будівельних і найсучасніших оздоблювальних матеріалів, унікальні властивості яких підтверджені відповідними сертифікатами. Заслуговує на увагу економічний аспект проживання в подібних будинках: експлуатаційні витрати й особливо витрати на опалення практично на порядок нижче в порівнянні із цегельними й бетонними аналогами, що досить відчутно в умовах постійного росту цін на енергоносії.
Сьогодні можна із упевненістю затверджувати, що метал у житловому будівництві стає не менш затребуваним матеріалом, ніж дерево, цегла й залізобетон. Практика показує, що експлуатаційні характеристики будинків з металоконструкцій абсолютно не уступають, а по ряду показників навіть перевершують аналогічні параметри будинків із традиційних матеріалів. Адже довговічність, надійність і практичність металокаркасних будинків у сполученні з високою естетикою й комфортом уже оцінили багато наших співвітчизників у всіх регіонах України.

Немає коментарів:

Дописати коментар