середа, 12 травня 2010 р.

Будівництво сучасної покрівлі

металлочерепица Фахівці, що займаються експертизою будівництва в нашому регіоні, відзначають, що близько 50% побудованих приватних будинків мають грубі порушення вимог при будівництві будинків. Ці порушення найчастіше пов'язані з неправильними поданнями про процеси, що відбуваються в підпокрівельному просторі, і внаслідок цього неправильному виборі конструкції й матеріалів, що забезпечують захист покрівлі й утеплювача. Тому часто зустрічаються, так звані, "плачучі покрівлі".

Всі покрівельні матеріали мають властивість, яку треба обов'язково враховувати при зведенні покрівлі - це утворення конденсату на нижній поверхні матеріалу покрівлі (крапка роси). Звичайно, різні покрівельні матеріали мають цю властивість у різному ступені, що обумовлено їхньою різною теплопровідністю. Так, металева покрівля (профнастил, металочерепиця, оцинкована сталь) дає підвищену кількість конденсату в порівнянні з іншими покрівлями.

Перепад денних і нічних температур викликає утворення конденсату, що іноді утвориться в таких кількостях, що його необхідно відводити назовні, не допускаючи його проникнення в шар утеплювача, а також влучення на дерев'яну кроквяну конструкцію.

Домогтися цього можна за допомогою додаткового шару гідроізоляції, що безумовно приведе до додаткових витрат, але допоможе уникнути багатьох неприємностей при експлуатації. Ігнорування цього факту приведе до того, що зі стелі в мансарді буде капати вода, буде псуватися стелю й підлога, не говорячи вже про меблі, а кроквяна система й утеплювач будуть непомітно гнити. Як уникнути цього ?

Покрівлі можна розбити на 2 типи: мансардні й горищні. Сьогодні перевага усе більше віддається покрівлям мансардного типу, тому що при цьому більш ефективно використається весь об'єм будинку. Існують наступні прийоми рішення проблеми видалення вологи з підпокрівельного простору:

1. Конструктивні рішення, що зменшують надходження вологи в півдпокрівельний простір

2. Забезпечення вентиляції покрівлі

Джерелом вологи, крім конденсату, може бути зовнішня волога (сніг, дощові краплі), що проникає в ідпокрівельний простір зовні при малому куті нахилу ската даху або при екстремальних погодних умовах (задуватися при сильному вітрі або косій зливі). Постійним джерелом зволоження зсередини є волога, що надходить у пароподібному стані з повітря мансарди й нижніх поверхів будинку. Волога усередині житлових приміщень постійно виділяється в результаті життєдіяльності людей і тварин (готування їжі, прання, купання, миття підлог). Все це приводить до виникнення дифузії водяної пари, що залежить від різниці температури й відносної вологості повітря зовні й усередині приміщення, а також здатності будівельної конструкції перешкоджати руху потоку водяної пари.

Вентиляція покрівлі виконується як правило із двома вентиляційними зазорами:

  1. Між покрівельним покриттям і водовідвідним (гідроізоляційним) шаром
  2. Між водовідвідним (гідроізоляційним) шаром й утеплювачем (теплоізоляцією)

Вентиляційні зазори утворяться за рахунок підняття покрівельного покриття над кроквами на товщину рейок решетування, розташованих впоперек крокв і контробрешітки, що набиває уздовж крокв, а також за рахунок зменшення товщини утеплювача для створення нижнього вентиляційного зазору під гідроізоляцією.

Через верхній зазор віддаляється атмосферна волога, а через нижній - волога, що потрапила в дерев'яні конструкції й утеплювач зсередини приміщення. Для їхнього відводу на конику покрівлі також передбачаються вентиляційні зазори, а в нижній частині ската даху водовідвід для конденсату. Для відводу конденсату від контробрешітки й крокв гідроізоляція укладається із провисанням. Основними матеріалами для гідроізоляції є покрівельні плівки, пергамін, бітумне полотно й т.п....

Безумовним лідером на ринку гідро й пароізоляційних матеріалів у нас дотепер є пергамін. Але за останні кілька років будівельники всі частіше відмовляються від застосування пергаміну на користь більш якісних матеріалів. Це пов'язане з тим, що пергамін не відповідає сучасним вимогам по найбільш важливих параметрах, таким як термін служби; міцностні, гідро й пароізоляційні властивості; екологічність.

До сучасних гідро й пароізоляційним матеріалам, що надходять на наш будівельний ринок належать:

1. Армовані поліетиленові плівки.

1.1. Перфоровані :

- ROOF-FLEX perforated (Руф-флекс перфорований) -має з однієї сторони чорний кольор, з іншої синій (Monarflex -Данія);

- EUROFOL (Європлівка)-напівпрозора із чорними "арматурними нитками" (BRASS - Німеччина);

- JUTAFOL D (Ютафол Д) -білий (прозорий) з білими "арматурними нитками" (JUTA-чехія);

- MINITEX (Мінітекс) - білий (прозорий) з білими "арматурними нитками" (GRILTEX- Франція);

1.2. Неперфоровані:

- ROOF-FLEX, JUTAFOL N, ПАРОІЗОЛ

Перераховані плівки при рівній вазі ( г/м кв.) мають приблизно однакові технічні характеристики. Вважається, що перфоровані - це гідроізоляція, а неперфоровані - пароізоляція. Паропроникність забезпечується за рахунок перфорації мікроотворів, але паропроникність перфорованих плівок низька й має тенденцію до зменшення в міру експлуатації. Досвідчені будівельники усе більше відмовляються від перфорованої гідроізоляції на користь неперфорованої через її більшу надійність.

Армовані поліетиленові плівки усе ширше застосовуються в холодних горищних дахах, як відносно дешеві при гарній якості. Крім звичайних армованих поліетиленових плівок як пароізоляція застосовуються поліетиленові плівки із шаром, що відбиває, з алюмінієвої фольги - POLYKRAFT (Данія), JUTAFOL N AL, які додатково зберігають тепло за рахунок променевого відбиття його в усередину приміщення.

2. Поліпропіленові плівки.

Це плівки, що мають із одного боку, так називану, антиконденсаційну "накатку" з віскозного волокна із целюлозою. Вони мають однобічне застосування: глянсовою поверхнею наверх і шорсткуватим шаром униз. До таких плівок належать:

- RANKKA (Ранка або Ранкатак або Антикін)-кольори білий, RANNILA (Фінляндія);

- EXTRA (Екстра)-кольори біла або блакитнуватий (ELTETE-фінляндія);

- JUTACON (Ютакон)-кольори білий (JUTA-чехія).

Ці плівки мають дуже високі міцностні характеристики й досить широко представлені на нашому ринку тому, оскільки постачальники металочерепиці з Фінлядії завозять її як комплектуючий матеріал для покрівлі. Ці плівки застосовуються з нижнім вентиляційним зазором за рахунок зменшення товщини утеплювача.

3. Неткані мембрани.

Мембраною прийнято називати "дихаючі" плівки, тобто плівки, здатні практично безперешкодно пропускати водяні пари. Так, паропроникна мембрана Tyvek (Тайвек), Du Pont, має опір проходженню пари рівне опору шару повітря товщиною 2 см. Висока паропрониеність досягається за рахунок використання нетканого матеріалу, що складається з переплетених ниток поліетилену з отворами, достатніми для проходження пари, але в той же час не проникну воду й повітря.

Застосування тільки "дихаючих" мембран дозволяє в конструкції даху відмовитися від нижнього вентиляційного зазору, що "з'їдає" близько 50% простору, що може бути використане для додаткового утеплення. Наприклад, якщо висота крокв у поперечному перерізі становить 150 мм, то при застосуванні не "дихаючих" плівок, перерахованих у пунктах 1 й 2, можна укласти утеплювач між крокв товщиною не більше 80 мм, а це по сучасних вимогах мінімум в 2 рази менше норми (Снип П-3-79 "Будівельна теплотехніка").

У такий спосіб: 150мм - 80мм =70 мм - це мінімальний вентиляційний зазор (включаючи мінімум 20 мм на "провисання" плівки для стоку конденсату), якому необхідно залишити для провітрювання утеплювача. Застосування "дихаючої" мембрани дозволяє укласти утеплювач товщиною, рівній висоті крокв (у нашому випадку це 150 мм) що задовольняє нормам будівництва.

Практика показала, що чим товще застосовуваний шар утеплювача, тим вигідніше й економічніше стає експлуатація будинку. У розвинених країнах, починаючи з 60-х років, застосовують утеплювач товщиною не менш 200 мм, забезпечуючи зниження витрати енергії на опалення до 65%. Як утеплювач застосовують спінений полістирол, базальтові мінераловатні або скловатні плити й мати з коефіцієнтом теплопровідності не більше 0,04 Вт/мос по категорії Б.

На нашому ринку сьогодні присутні кілька видів підпокрівельних "дихаючих" мембран:

- TYVEK soft (Тайвек софт)-кольори білий (DuPont-люксембург)-мембрана двостороннього застосування, тобто немає різниці, якою стороною укладати мембрану безпосередньо на утеплювач.;

- DIVOROLL (Дівороль)-кольори з однієї сторони темно-сірий, з інш-білий (BRAAS- Німеччина);

- JUTAVEB (Ютавеб) -кольори з однієї сторони червоний, з іншого боку -білий (JUTA-чехія-німеччина);

- DIVOROLL й JUTAWEB-мембрани однобічної паропроникності;

На нашому ринку пропонуються ще два матеріали: BM 310 (Monarflex) - кольори блакитний, сірий й JUTAVEK (Ютавек, JUTA-чехія) - кольори темно-коричневий - як "підпокрівельні" мембрани. Фактично це мембрани вертикального застосування, тобто використаються в якості гідровітрозахисту стін. До них належить й стінова мембрана Tyvek Housewrape, трохи більш тверда.

Слід зазначити, що застосування тільки справжніх "дихаючих" мембран гарантує, що дах не потече через конденсат або, як говорять досвідчені покрівельники, не заплаче.

Оцінюючи перспективу по досвіду західного ринку, можна затверджувати, що згодом "дихаючі" мембрани витиснуть інші види плівок.

Крім надійної гІдро й вітрозахисту паропроникні мембрани забезпечують істотну економію тепла. Так, прогрітий будинок з відключеним опаленням, площею ~ 160 м кв., що має захист стін і покрівлі паропроникною мембраною, виконаної з дотриманням вимог технології, що рекомендує виробником, а саме: укладення смуги мембрани з нахльостом 100 ...150 мм, проклеювання стиків мембрани, а також країв мембрани у віконних і дверних прорізах, закріплення нижнього краю мембрани по цоколі будинку й по верхньому краю стін широкою липкою стрічкою, прохолоджується приблизно на 2 град.З у добу.

На закінчення треба сказати, що застосування в будівництві сучасних покрівельних, тепло, паро й гідроізоляційних матеріалів, забезпечує не тільки комфортні умови проживання, але й довге життя будівель, а також істотну економію тепла, що в підсумку за час експлуатації будинку багаторазово компенсує гадані високими первісні витрати при будівництві будинку.

Немає коментарів:

Дописати коментар