В останні 20 - 30 років у руках будівельників з'явився цікавий багатообіцяючий матеріал, називаний "геотекстиль" або "геосинтетика". Корінь "гео" вказує на область застосування цих матеріалів: вони використаються як армуючі сітки або гідроізолюючі мембрани в конструкціях і спорудженнях, основу яких становлять пухкі гірські породи - ґрунт, пісок, гравійні суміші й т.п. "Синтетика" й "текстиль" - відображають склад матеріалів, спосіб його виготовлення й зовнішній вигляд: тканини, повсть, плівки й інші відносно тонкі легкі матеріали великої площі.
Синтетичні полімери надають геосинтетиці (геотекстилю) специфічні для полімерів позитивні властивості:
- Водо й морозостійкість
- Універсальна корозійна стійкість
- Мала вага (щільність полімерів близько 1 г/см3)
- Висока міцність на розтягання.
Недоліки полімерів (такі як швидке старіння при прямому сонячному опроміненні (ультрофіолетовій складовій) різке падіння міцності при нагріванні до 80 -120 С и горючість) при використанні в конструкціях, де гнітючу частину об'єму становлять сипучі гірські породи, що захищають полімери від світлових і температурних впливів, виявляються заблокованими.
У цей час частіше використають термін геосинтетичні матеріали (ГМ), тому надалі буде застосовуватися саме він. Область застосування геосинтетичних матеріалів досить широка: дорожнє, гідротехнічне, підземне, природоохоронне будівництво, також доцільне використання в ландшафтному дизайні.
Застосування геосинтетичних матеріалів у будівництві самим докорінно змінило характер робіт, пов'язаних із закріпленням укосів, пристроєм підпірних стінок, підстав доріг. Стають непотрібними більші об'єми бетонних і грабарств, тому що для одержання необхідного результату використається пісок й армуючі геосітки, геотканини, георешітки
У випадку пристрою водойм або сховищ використаються плівкові геосинтетичні матеріали, сітки й знову ж місцевий ґрунт. Таким чином, застосування геосинтетических матеріалів дає чималий економічний ефект, зменшуючи й навіть крім використання таких матеріалів, як бетон, сталь, привізний природний камінь, і полегшуючи проведення робіт. Все це плюс зведене до мінімуму втручання в навколишнє середовище роблять геосинтетичні матеріали екологічно ефективними матеріалами, що в наші дні є найважливішим достоїнством і необхідною якістю матеріалу.
У цій публікації ми коротко зупинимося на основних областях застосування геосинтетичних матеріалів.
Дорожнє будівництво.
У дорожнім будівництві ГМ застосовуються для пристрою укосів підвищеної крутості, підпірних стінок, посилення підстав дорожніх насипів, а також для захисту конусів шляхопроводів, армування асфальтових покриттів, поділу конструкційних шарів дорожнього одягу і як елементи дренажних систем. При спорудженні укосів підвищеної крутості або інших армогрунтових конструкцій у якості армуючих матеріалів використаються високоміцні геосітки, геотканини, а також об'ємні георешітки. Технологія застосування даних матеріалів дає значну економічну вигоду в порівнянні з такими традиційними методами, як будівництво бетонних підпірних стін, шпунтових огороджень, заміна ґрунтів (при будівництві на слабких підставах). Для армування асфальтових покриттів застосовуються геосітки, композиційні матеріали на їхній основі й полімерні волокна (дисперсне армування).
Підземне будівництво.
У підземному будівництві ГМ в основному застосовуються як гідроізоляція (геомембрани) підземних споруджень, пластового й пристінного дренажів (дренажні мати). У порівнянні із традиційними гідроізоляційними матеріалами геомембрани мають високу еластичність, стійкістю до механічних і хімічних впливів. Застосування дренажних матів у підземному будівництві дозволяє вирішити три завдання:
- Зняття гідростатичного тиску ґрунтових вод за рахунок організації пристінного дренажу.
- Зовнішня гідропароізоляція підземної частини спорудження.
- Зовнішня незнімна опалубка при бетонуванні стін підземної частини спорудження.
Природоохоронне будівництво
ГМ - широко застосовуються для запобігання ерозії ґрунту, а також захисту берегів водойм й їхнього озеленення. Протиерозійні мати - альтернатива традиційним методам протиерозійного захисту з бетону, каменів або дерев'яних решето. Завдяки своїй структурі протиерозійні мати сприяють швидкому утворенню стійкої кореневої системи. Ще однією істотною перевагою цих матеріалів є те, що ще до утворення рослинного шару мати вже перешкоджають виникненню ерозійних процесів.
Широке застосування знайшли геосинтетичні матеріали при будівництві полігонів поховання відходів. Це гідро й газоізоляція, дренажі для води й збору біогаз, армуючі елементи для забезпечення стійкості підстав й укосів.
Гідротехнічне будівництво.
У практиці гідротехнічного будівництва ГМ, а саме геомембрани бентонітові мати, застосовуються як гідроізоляція при пристрої протифільтраційних завіс, гребель або дамб, а також для організації гідроізоляційних екранів водоймищ, ставків, водойм. Використання геомембран забезпечує гарантовану гідроізоляцію на тривалий строк (кілька десятків років) навіть в умовах агресивних середовищ.
Існують й інші області застосування геосинтетичних матеріалів, наприклад пристрій "зелених дахів", спортивних площадок, зелених паркувань, паркувань на дахах підземних гаражів.
При виборі того або іншого ГМ необхідно враховувати його властивості, які багато в чому визначаються видом і структурою полімерів, використовуваних для їхнього виробництва. Те, з якого полімеру виготовлений матеріал, визначають його стійкість до температурних впливів, короткочасну й тривалу міцність, стійкість до впливу ультрафіолету, агресивних середовищ й ін. Крім того, дуже важливо строго виконувати рекомендації з технології провадження робіт з використанням геосинтетичних матеріалів.
Немає коментарів:
Дописати коментар